گروه خبري : مطالب جدید
تاريخ انتشار : 1397/02/27 - 17:38
كد :10220

آزمایشهایی که در طب کار انجام میشود

طب کار شامل چه آزمایشهایی است؟

آزمایشاتی که در طب کار انجام میشود بستگی به شغلی دارد که فرد متقاضی استخدام در آن است. ترجیحا بهتر است کارفرما به فرد متقاضی معرفی نامه اي جهت طب کار داده باشد تا پزشک بداند که فرد دقیقا برای چه شغلی میخواهد استخدام شود.

برای مشاغل اداری و مشاغلی که با آلاینده خاصی سروکار ندارند، آزمایش قند خون ناشتا، آزمایش کار کلیه و کبد و آزمایش کم خونی حداقل آزمایشهایی است که انجام میشود. بنابراین ناشتا بودن لازمه انجام آزمایشات طب کار است. فرد باید حدودا ده ساعت ناشتا باشد. اگر در معایناتی مثل کارت سلامت رانندگان چربیهای خون هم اندازه گیری شود، مدت ناشتایی باید طولانی تر باشد.

برای مشاغلی که با مواجهات خاصی سروکار دارند آزمایشات بیشتری انجام میشود. مثلا در مشاغل بهداشتی درمانی که با سوزن خون آلود تماس دارند نظیر پرستاران، پزشکان، کارکنان اتاق عمل و آزمایشگاههای تشخیص طبی تستهای هپاتیت هم انجام میشود. ممکن است بنا بر مواجهات شغلی یا معاینات و سوابق فرد آزمایشهای دیگری نیز در مشاغل دیگر لازم باشد اما کلا سعی میشود حداقل آزمایشهای لازم صورت گیرد تا هزینه آزمایشات تشخیص طبی برای فرد مراجعه کننده زیاد نشود.

در مرکز تخصصی طب کار "کار و سلامت" آزمایش اعتیاد جزو آزمایشات لازم برای معاینات استخدام، دوره ای و رانندگان نمیباشد. اما چنانچه کارفرمایی این آزمایش را طبق معرفی نامه برای فرد الزامی بداند، این آزمایش هم میتواند انجام شود.

مركز طب کار، کار و سلامت به عنوان یکی از مراکز طب كار مجاز و مورد تاييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، سازمان تامین اجتماعی و سازمان راهداري و امور حمل و نقل در غرب تهران، همه روزه (بجز روزهای تعطیل) از ساعت 7 الی 18 آماده ارائه خدمات معاینات بدواستخدام ، دوره اي و معاینات کارت سلامت رانندگان در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد.

آدرس: تهران. شهرزیبا. بلوار تعاون(جوانمردان). بالای بستنی حاجی بابا. طبقه 6