گروه خبري : مطالب جدید
تاريخ انتشار : 1397/11/09 - 21:42
كد :10251

کوررنگی در معاينات طب كار

یکی از آیتم های معاینات طب کار جهت صدور کارت سلامت رانندگان معاینه دید رنگ میباشد. گاهی در حین معاینه دید رنگی میشنویم " من خیلی خوب میبینم چه نزدیک و چه دور" واقعیت این است که تیزبینی در دید دور و نزدیک با دید رنگی متفاوت است. ممکن است فردی دید دور و نزدیک خوبی داشته باشد اما کوررنگ باشد. گاهی نیز میشنویم "هنوز انقدر پیر نشده ام که رنگها را نبینم" نکته مهم این است که کوررنگی با بالا رفتن سن ایجاد نمیشود بلکه از طریق ژن از والدین منتقل میشود بنابراین مادرزادی است. در این حالت هر دو چشم مبتلا میشوند.

شایعترین ناهنجاری دید رنگی، کوررنگی سبز قرمز است که وابسته به جنس بوده و تقریبا در 8% جمعیت مذکر دیده میشود. این اختلال در جنس مونث حدود نیم درصد است.  البته ضعیف شدن دید رنگی ممکن است نشاندهنده انواع خاص بیماریهای اکتسابی عصب بینایی یا ماکولا باشد. در این صورت فقط چشم مبتلا قادر به تشخیص رنگها نیست.

رایج ترین روش معاینه، استفاده از یکسری صفحات شامل چند رنگ می باشد. معروفترین این صفحات ایشی هارا نام دارد. این صفحات متشکل از نقاطی از رنگهای اصلی اند که روی زمینه درهم آشفته ای از نقاطی از رنگهای فرعی، نقش بسته اند. نقاط رنگهای اصلی به صورت الگوهای ساده ای مثل اعداد ترتیب یافته اند. بیماران کوررنگ قادر به تشخیص این اعداد نیستند.

كلينيك طب کار "کار و سلامت" همه روزه به غیر از روزهای تعطیل و جمعه ها آماده انجام معاینات بدو استخدام، دوره ای و کارت سلامت رانندگان می باشد. اگر صبح روز مراجعه ناشتا باشید امکان دریافت جواب تا ظهر همان روز وجود دارد.

آدرس: تهران، شهرزیبا، بلوار تعاون یا جوانمردان، بالای بستنی فروشی حاجی بابا، طبقه 6، واحد 20