گروه خبري : مطالب جدید
تاريخ انتشار : 1396/05/11 - 14:22
كد :121

نکات لازم درباره کارت هوشمند رانندگان

کارت هوشمند، کارتی با ضریب امنیتی بالاست که امکان ذخیره سازی اطلاعات و لحاظ نمودن اطلاعات کارت با سایر سیستم های عملیاتی مانند امکان شناسایی دقیق رانندگان و تشخیص رانندگان فعال از غیرفعال، جلوگیری از صدور کارت های تکراری یا تقلبی، ایجاد گردش کار و ثبت تخلفات راننده در کارت شناسایی را فراهم می کند.

داشتن کارت هوشمند برای رانندگان مورد نظری که در خارج از شهر مشغول به فعالیت می باشند ، یک مزیت بسیار بزرگ است. برای داشتن این کارت از سن 23 تا 69 مجاز به گرفتن آن هستند ، اما داشتن این کارت برای رانندگی با شرایط خاصی نیز همراه می باشد. خودروی رانندگان می توانند ، اتوبوس ، کامیون و مینی بوس نیز باشد. همچنین میزان سن مجاز برای استفاده از این مزیت ها با توجه به نوع گواهینامه ای که افراد در اختیار دارند ، مشخص خواهد شد ، همچنین امکان دارد این سنین افزایش هم نیز داشته باشد. نکته ی مهم این است که کارت هوشمند برای رانندگانی در خارج از شهر ، در صورتی که آنها بیش از ده سال ، بی وقفه در حال کار باشند ، تغییر خواهد کرد و بیشتر خواهد شد. علاوه بر آنکه افراد باید این شرایط را داشته باشند ، همچنین باید گواهینامه ی آنها تمدید شده و قانونی باشد یعنی افرادی که بر کامیون رانندگی می کنند باید گواهینامه ی پایه یک را داشته باشند. شرط دیگر برای داشتن این کارت ، سلامت بدنی و همچنین سلامت روح و فکر فردی باشد. در صورتی که آزمایشات سالم باشد و کارت سلامت هم از آزمایشگاه طب کار دریافت شود ، افراد می توانند برای گرفتن آن نیز اقدام نمایند. در غیر این صورت گرفتن آن و همچنین صادر شدن آن جایز نیست. در مورد افرادی که از خارج از کشور در ایران کار می کنند همچون افغان ها هم برای داشتن کارت هوشمند رانندگی باید گواهی اشتغال را نیز در دست داشته باشند تا کار آنها راه بیفتد.

رانندگان با در دست داشتن اصل و تصویر کارت سلامت، اصل و تصویر گواهینامه معتبر رانندگی، می توانند در كلينيك طب كار نسبت به تمدید کارت هوشمند مبادرت کنند.

مدارک لازم برای صدور کارت سلامت رانندگان :
– اصل و تصویر گواهینامه رانندگی (حداقل پایه دو)
– اصل و تصویر کارت ملی
– اصل و تصویر شناسنامه
– اصل و تصویر کارت پایان خدمت
– انجام آزمایش

مرکز طب كار - كار و سلامت موفق به دریافت مجوز صدور کارت سلامت رانندگان  از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گردیده است و يكي از مراكز طب كار غرب تهران جهت صدور كارت سلامت رانندگان ميباشد.