گروه خبري : خدمات
تاريخ انتشار : 1395/01/04 - 13:22
كد :16

معاینات بدو استخدام

به سایت مرکز طب کار " کار و سلامت" خوش آمدید.

آزمایشات و معاینه های بدو استخدام از اهمیت بسیار برخوردار است. در آزمایشات استخدامی یا آزمایشات بیمه اطمینان یافتن از اینکه فرد استخدام شده از نظر جسمی و روانی برای کار مورد نظر مناسب میباشد مد نظر ميباشد. اين معاينات در مركز طب كار انجام ميپذيرد. با توجه به اینکه انتخاب کار به اندازه توان، قابلیت، ذوق و آمادگی فرد شاغل بستگی دارد و برگزیدن مناسب تا حدودی زیادی سلامت فرد شاغل را فراهم کرده و در ضمن سبب افزایش بازده کار نیز می گردد، همخوانی رضایت بخش با کار، به ویژه برای جوانانی که برای نخستین بار به کار مشغول می شوند بسیار مهم است. زیرا اگر در کار نخست ، همخوانی رضایت بخش به دست نیاورد، همسازی ایشان با کارهای بعدی با مشکل مواجه خواهد شد. معاينات بدو استخدام و آزمايشات طب كار به منظور سنجش توانمندی جسمانی، روانی و اجتماعی شاغل و به کارگیری فرد در کار متناسب با این توانمندی‌ها انجام می‌گردد و با تعیین وضعیت پایه سلامت عمومی و شغلی فرد، در صورت ابتلا فرد به یک بیماری در آینده، در تعیین شغلی و یا غیر شغلی بودن بیماری وی به پزشک بسیار کمک می کنند که البته این مسئله هنگام طرح موضوع در مراجع قانونی اهمیت بیشتری پیدا می کند. معاینات بدو استخدام بر اساس ماده 90 قانون تامین اجتماعی برای شاغلین الزامی است.

اهداف معاینات بدو استخدام در طب كار عبارتند از:

 1.  تعیین وضعیت سلامت عمومی شاغل
 2. بکارگیری نیروی انسانی در کار متناسب با توانمندی جسمی، روحی و روانی وی
 3.  تهیه اطلاعات پایه در زمینه سلامتی شاغل جهت بررسی های مقایسه ای بعدی در معاینات ادواری
 4. تهیه و نگهداری کلیه اطلاعات پزشکی شاغل به منظور ارائه به مراجع قانونی در صورت نیاز
 5. تعیین استعداد و قابلیت های فرد برای کار مورد نظر
 6. تشخیص بیماری ها و درمان آنها در زمان مناسب و با كمترين هزينه
 7. حفظ سلامت دیگر افراد شاغل
 8. تعیین بیماری ها و نواقص پیشین متقاضی و ثبت در پرونده پزشکی
 9. کشف بیماری های سرایت کننده افراد شاغل و جلوگیری از پخش آنها
 10. تعیين لزوم دفعات و فاصله های معاینه های بعدی
 11. اثبات وجود یا عدم وجود  اثرات احتمالی ناخوشایند کار بر سلامت فرد که در آینده ممکن است منجر به از کار افتادگی شاغل و ادعای خسارت توسط وی یا سازمان بیمه گر گردد.
 12. بیماریهایی که به واسطه نوع شغل در افراد ایجاد میگردد مثل انواع خاصی از سرطانها اکثرا علی رغم صرف هزینه های هنگفت متاسفانه غیر قابل درمان هستند و در هنگام شروع علائمی ندارند و تنها از طریق معاینات و گاهی با یک آزمایش بسیار ساده و کم هزینه میتوان به وجود آنها پی برد و از پیشرفت آنها جلوگیری کرد.

روش انجام معاینات استخدام
۱- گرفتن شرح حال متقاضی: شامل سوابق فردی و خانوادگی از نظر ابتلا به بیماریها و مشاغل قبلی وی
۲- ثبت  عوامل زیان آور در فرم معاینات بر اساس گزارش بازدید از مراحل و محیط کار توسط کارشناس بهداشت حرفه ای
۳- معاینه عمومی دستگاههای قلب و عروق، ریه ها، کلیه ها، اعصاب، چشم و گوش که توسط “متخصص طب کار” انجام میشود.

كلينيك طب کار - کار و سلامت به عنوان یکی از مراکز مجاز معاينات پزشكي قبل از استخدام در غرب تهران كه در ليست مورد تاييد سازمان تامین اجتماعی قراردارد. اين مركز روزهاي شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 الی 18 و پنج شنبه ها از 7 تا 17 آماده ارائه خدمات معاینات بدواستخدام و معاینات بیمه تامین اجتماعی براساس ابلاغیه های سازمان تامین اجتماعی در کوتاه ترین زمان ممکن می باشد.

 • هزینه  انجام معاینات بدو استخدام در طب کار يا طب صنعتي با احتساب 40 درصد تخفیف نسبت به تعرفه نظام پزشکی اعمال می گردد؛ که توسط خود فرد پرداخت می‌شود.

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده طب کار (معاینات دوره ای/بدواستخدام)

 1. کارت ملی
 2. کارت پایان خدمت
 3. معرفی نامه معتبر با ذکر عنوان شغلی
 4. یک قطعه عکس۴*۳